רטיבות מהשכנים

רטיבות משכן עשויה להוות מטרד בעייתי. 

במידה ומקור הנזילה הוא בדירה של השכן שלכם אשר מתגורר מעליכם והוא ממאן לטפל בבעיה – מצב זה עשויה להיגרר הרבה שנים ולהסב לכם פגיעה בשגרת החיים שלכם ואף למפח נפש לא קטן. 

חרף העובדה שמדובר בסיטואציה קשה, הרבה אנשים אשר מקור רטיבות משכן, אינם מודעים לדרכים כיצד לפתור אותם. הם ניגשים לכל גורם אפשרי, על מנת שדרישתם מאת השכן לתיקון הבעיה תמוצה, למעט המענה היחידי שיכול לסייע בידם. הם ניגשים למשטרת ישראל, לעירייה או למועצה המקומית ואף לוועד, בעת שרק המפקח על רישום מקרקעין עשוי להכריע בעימות עם שכנם ולהעניק להם מענה יעיל. חובה להיעזר בשירותיו של שמאי רכוש מומחה ומקצועי בתחום.

מה טומנת בחובה רטיבות משכן?

                                        רטיבות משכן מהווה בעיה אמתית.

אינכם מעוניינים לתבוע משפטית את השכן שלכם, מכיוון שהנכם מנסים לפתור את הסכסוך עמו בדרכי נועם. ככל שהרטיבות בדירה שלכם נמשכת, כך הסבת הנזק עולה ומתעצמת. בתקרה תבחינו בכתמים של רטיבות ובקירות שלכם יופיעו כתמים של עובש, לאחר מכן הרטיבות אף תביא למצב בו הטיח בביתכם יתפורר, ייווצר בביתכם מצב של קצר בחשמל ויוסב נזק לריהוט ולחלקי העץ אשר נמצאים בדירה שלכם. הדבר יביא אף למפגע בבריאות ובאורח החיים שלכם. במידה וחברת הביטוח של השכן שלכם והוא עצמו עדיין ממאנים לטפל בבעיה, אין ברירה אלא להגיש תביעה משפטית. בבית משפט של תביעות קטנות, מוגבלת הסמכות שלו רק לעניין כספי ואין באפשרותו לאלץ את השכן שלכם לתקן את המפגע. במידה ותפנו לבית משפט השלום, יביא הדבר להחלטה מעשית.

פתרון לבעיית רטיבות משכן על ידי פנייה לערכאות משפטיות 

המענה של רטיבות משכן על ידי פנייה בראש ובראשונה לשמאי רכוש מוסמך ומקצועי אשר יפיק עבורכם חוות דעתו המקצועית והמשפטית אשר מוכנה להגשה לערכאות משפטיות, וזאת רטיבות משכן הינה יותר מהירה ואפקטיבית. קודם כל, עליכם לשכור את השירותים של שמאי נזקים או של שמאי רכוש מומחה בתחום, שהוא יגיע לביתכם ויבצע תיעוד לנזק אשר נגרם לכם ויציין בחוות הדעת מטעמו באופן מפורט, כי קיימת רטיבות משכן תוך צירוף אומדן נזקים וכתב כמויות לחוות שעתו של השמאי.  ורק לאחר מכן ניתן יהיה לגשת אל המפקח של בתים משותפים ולתבוע צו עשה, תוך צירוף השמאות וחוות הדעת של שמאי הרכוש שביקר בדירתכם.

ביכולתו של המפקח על הבתים המשותפים לתת החלטה שתדרוש מהשכן אשר מסרב לשתף פעולה לתקן לאלתר את מקור הנזילה בביתכם ואף הוא יכול לציין בהחלטה שלו איך לתקן את המפגע הזה, כמו כן ביכולתו להפסיק את האספקה של המים בדירתו ששל השכן עד שהלה יחליט לשתף פעולה. במקרה חריג, הוא אף יכול לדרוש כי תתבצע פריצה לבית של השכן שלכם ולתיקון מעשי של מקור הרטיבות בדירה שלכם.

לא כדאי לכם להגיש את התביעה הכספית שלכם אל המפקח על בתים משותפים, למרות שהוא יכול להכריע במקרה זה. כדאי לכם להגיש את התביעה הכספית הזאת לבית המשפט לתביעות קטנות ו/או לבית משפט השלום במידה והתביעה עולה על 30 אלף שקלים, כאשר רטיבות משכן הסתיימה הלכה למעשה. בסמכותו של בית המשפט להכריע על ההיקף של השיפוי אשר יוענק לכם, בתוספת עלות שכרו של שמאי הרכוש, עלויות התיקון של רטיבות משכן בדירה שלכם, עוגמת נפש, אובדן ימי עבודה, שכר הדירה, ירידת ערך הדירה בשל הסבת הנזק וכיוצא בזה.

לפני שתנקטו בהליכים משפטיים, מומלץ לכם ביותר להתייעץ עם שמאי רכוש מומחה ועורך דין אשר מומחה בתהליכים מורכבים כגון אלו, כדי שהוא יעביר לכם הנחיה באילו פעולות עליכם לנקוט לפני שאתם עשויים להגיש תביעה משפטית. עורך הדין יבהיר לכם במדויק את הדרכים של הפעולות והאופציות אשר עומדים לפניכם והוא יעזור לכם לאסוף את המידע הכי רלבנטי ובמצבים ספציפיים עורך הדין עשוי גם לתת בידכם חלופות אפשריות לטיפול של רטיבות משכן בדירה שלכם.

תוכן המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות אין להסתמך עליו בביצוע ו/או מפעולה כלשהי   

בכבוד רב

חיים שריקי

שמאי מומחה לבית משפט

054-6800905